SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sköld 9578090
nr 957 8090
Wiwen Nilsson
(1897-1974), Sverige
Sköld, silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Lind, 1964, proveniens: Fredrick Koch
Kondition: graverad register på manskap på M/S Albatross
Wiwen Nilsson, född i Köpenhamn 1897, död 1974, svensk silversmed och hovjuvelerare.
måndag 27 april 2015
kl 18:41:56
Wiwen Nilsson
Läs mer om Wiwen Nilsson
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Karl Lindström (1865-1936)